1973- 77 Chevy Malibu/ El Camino/ GMC Sprint VHX Instruments:XHX-73C-MAL-X-X
Still working through decades of middle-child syndrome, the 1973-77 Chevrolet A Body is a fresh option for those burnt out on the same old thing. We've got direct-fit upgrades for cars with round gauges AND the rectangle variety! Either kit uses your original front bezel and gauge carrier to add modern technology, features and dependability to your Colonnade-era muscle car. Large LCD message center keeps you informed and allows expansion for auxiliary readings! Includes required sensors; bezel/gauge carrier not included.
Fully lit needles, backlit faces, and highly visible LCD message centers are a few of the things that you can see which set the VHX Series apart from yesterday's traditional approach to instrumentation. A few of the features which you don't normally see are the micro-controlled precision stepper motors, solid state sensors for unparalleled accuracy, and user-customizable display feedback, all supported by an unrivaled limited lifetime warranty which has become the standard for Dakota Digital instrumentation systems . Completely engineered and manufactured at our facility in Sioux Falls, South Dakota, the VHX Series has completely revolutionized the instrumentation industry!
*Bezel not included, shown for visual/presentation purposes.
System uses OEM or reproduction style bezel.
Please call 1-800-593-4160 or Contact a Dealer to purchase this kit.
GAUGESSPEEDOMETER: ·
TACHOMETER: ·
OIL PRESSURE:·
WATER TEMP: ·
FUEL LEVEL: ·
VOLTMETER: ·
LIGHTING:· Back-lit technology is popular with performance instrumentation due to precise lighting allowing you see what is truly important when you really need it at a quick glance. Each number, tick mark, annunciator, needle, indicator and digital message center is lit by a series of LEDs behind the gauge face.
|
MESSAGE CENTERSSTANDARD DISPLAYS
PERFORMANCE METERS
GAUGES
LIGHTING
|
BUILT-IN INDICATORS
INCLUDED SENSORS & HARDWARE
| COMPONENT | SPECIFICATIONS |
|---|---|
| WATER TEMP | 1/8" NPT, ground isolated sensor with a 10 ft harness. |
| OIL PRESSURE | 1/8" NPT solid state sensor with a 10 ft harness. |
| SPEED SENSOR | Replaces GM style speedometer cables with a 10 ft harness. Sensor requires approximately 5" clearance extending between the cable drive output and any obstruction. Part #130011 (sold separately) allows for relocation of the pulse generator when additional clearance is required. (Tremec and Ford style adaptors available on request.) |
| BUSHINGS | Each kit comes with 1/8" to 1/4", 3/8" and 1/2" NPT bushings along with bushings for 12mm and 16mm x 1.5 threads. |
| CONTROL BOX | 5.5" x 3.5" x 1" |
CALIBRATION
Dakota Digital instruments are programmed by pushbutton. Use the included buttons to calibrate your speedometer, set cylinder count, and fuel level. Access all secondary data via the Digital Message Centers.
| SKU | DKD-XHX-73C-MAL-X-X |
| Brand | Dakota Digital |
| Shipping Weight | 4.5359kg |
| Shipping Width | 0.152m |
| Shipping Height | 0.610m |
| Shipping Length | 0.356m |
| Shipping Cubic | 2167.737615000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Custom Mustangs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
