1967-68 Camaro/Firebird Digital Instrument System:VFD3-67C-CAM-Z
Dakota Digital Series III instrument systems offer the latest technologies and features for your custom vehicle. High brightness vacuum fluorescent displays provide a lifetime of trouble free use while offering increased accuracy and features!
Full 6 Gauge Instrument System fits into OEM bezel for 1967- 68 Chevy Camaro/ Firebird.
*Bezel/ Trim/ Facia not included, shown for visual/presentation purposes.
System uses OEM or reproduction style bezel.
**Replacement Sold Separately Below.
GAUGESSPEEDOMETER: ·0 -255 MPH (or metric version 0- 255 km/h)
TACHOMETER: 0- 17,500 RPM OIL PRESSURE: 0- 99 psi WATER TEMP: 0- 300°F (optional metric version 0- 150°C) FUEL LEVEL: 0- 99% VOLTMETER: 8- 17 VDC Standard Colors: Blue or Teal
|
MESSAGE CENTERSSTANDARD DISPLAYS
PERFORMANCE METERS
GAUGES
|
BUILT-IN INDICATORS
INCLUDED SENSORS & HARDWARE
| COMPONENT | SPECIFICATIONS |
|---|---|
| WATER TEMP | 1/8" NPT, ground isolated sensor with a 10 ft harness. |
| OIL PRESSURE | 1/8" NPT solid state sensor with a 10 ft harness. |
| SPEED SENSOR | Replaces GM style speedometer cables with a 10 ft harness. Sensor requires approximately 5" clearance extending between the cable drive output and any obstruction. Part #130011 (sold separately) allows for relocation of the pulse generator when additional clearance is required. (Tremec and Ford style adaptors available on request.) |
| BUSHINGS | Each kit comes with 1/8" to 1/4", 3/8" and 1/2" NPT bushings along with bushings for 12mm and 16mm x 1.5 threads. |
| CONTROL BOX | 5.5" x 3.5" x 1" |
CALIBRATION
PUSH BUTTON
Dakota Digital instruments are programmed and operated by the push of a button. Simply mount the included pushbuttons supplied with your gauges in a convenient and easily accessible location. These buttons are used to calibrate your speedometer, set the cylinder count and the fuel level gauge. Once properly configured these same buttons are used to access the wealth of information located in the Digital Message Centers.
- 1967-68 Camaro/Firebird
| SKU | DKD-VFD3-67C-CAM-Z |
| Model # | VFD3-67C-CAM-Z |
| Barcode # | #N/A |
| Brand | Dakota Digital |
| Shipping Weight | 2.7273kg |
| Shipping Width | 0.356m |
| Shipping Height | 0.152m |
| Shipping Length | 0.610m |
| Shipping Cubic | 0.033008320m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Custom Mustangs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
