Make 4 interest-free payments of $115.00 fortnightly and receive your order now.
The Baer “Tracker” adjustable tie-rods feature 6061 T-6 aluminum, fully machined sleeve with a black anodized finish, a Teflon lined 5/8” heim joint and 4140 steel pin which. The pin is machined with the correct taper so no modification to the OE spindles is required and then heat treated. The Trackers Tie Rods are vehicle specific, mounting to the OE inner tie rod and offer approximately .875” of adjustment at the spindle to help correct bump steer issues due to modified suspensions and/or poor OE design. Best of all these are made in the USA!
Features:
- Direct bolt on upgrade
- Black E-Coated for Rust Protection
- Fully adjustable
- Simple installation
- Tapered pin for NO spindle modifications
- Vehicle specific
| Adjustable | Yes |
|---|---|
| Adjusting Sleeve Included | Yes |
| Adjustment Range | 0.875 IN |
| Applications | 1967-69 US Fairlane with stock spindles |
| 1967-69 Ranchero with stock spindles | |
| 1968-69 Torino with stock spindles | |
| 1968-69 Cougar with stock spindles | |
| 1967-69 Mustang with stock spindles | |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Category | Steering |
| Color | Black |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Female |
| Export Description | Suspension Components |
| Finish | Black e-coated |
| Grade Type | Premium |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | Yes |
| Head Drive Type | Hex |
| Heim Joint | Teflon lined 5/8” heim joint |
| Housing Material | 6061 T-6 aluminum |
| Includes | 2x Tie Rods |
| Inner Sleeve Thread Size | 11/16"x18 LH Thread |
| Locking Nut Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Outer Sleeve Thread Size | 5/8"x18 RH Thread |
| Part Type | Steering Tie Rod End |
| Pre-Greased | Yes |
| Product Line | Steering Tie Rod End |
| Product Type | Bump Steer Kit |
| Quantity | 1 |
| Reinforced | Yes |
| Sleeve Length | 5.75 |
| Steering Type | Manual |
| Sub Category | Steering, Gear and Related Components |
| Thread Direction | Right Hand Thread |
| Tie Rod Material | 6061 T-6 aluminum |
| Title | Baer Brakes Tracker Adjustable Front Tie Rods Bump Steer Kit for 1967-1969 Mustang |
| Tube Diameter | 5/8" |
| Type | Straight |
| Universal Or Specific Fit | Specific Fit |
| Washer(s) Included | Yes |
| SKU | 3261002 |
| Barcode # | 844165004868 |
| Brand | Baer |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Custom Mustangs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

More info