1955-56 Chevy Car RTX Instruments:XTX-55C-X
This 21st century wonder has the look of a stock 1955-56 Chevy cluster but offers a full-color TFT message center and LED backlighting (user-adjustable colors). The casual observer will think this is vintage stuff, right down to the mesh pattern behind the speedometer needle until you hit the key! Use a stock or reproduction bezel; available separately. Add RLC-55C clock to finish off the passenger side.
The RTX series is the latest from Dakota Digital, focused on retaining that stock look without sacrificing the late-model features you love. Every effort has been put forth to incorporate OEM design elements regarding the layout, face styling and indicators. A casual glance may dismiss these as original equipment, but once you hit the switch and the LED backlighting comes on in your favorite color scheme, all doubts will be removed.
Starting from scratch, CNC machined housings are filled with electronics designed and built in-house, helping Dakota Digital once again raise the bar for aftermarket instrumentation. The high-definition TFT message centers can be fully configured to display just about any piece of information needed. As you've come to expect from Dakota Digital, the RTX series utilizes a central control box to make installation and setup as easy as possible. Click the tabs below for a more in-depth look at the RTX series!
*Bezel not included, shown for visual/presentation purposes.
System uses OEM or reproduction style bezel.
* Instrument system eliminates the stock automatic gear shift indicator immediately above steering column. To display gear position, add GSS-3000 Gear Shift Sensor (sold separately)
Analog Gauges
| Speedometer | 0-255 MPH (Metric version 0-255 km/h) |
| Tachometer | ·0- 8,000 RPM |
digital gauges
| Tachometer | 0- 8,000 RPM |
| Oil Pressure | 0- 80 psi |
| Water Temperature | 100- 260ºF (optional metric version 40- 120ºC) |
Digital MESSAGE CENTERS
|
PERFORMANCE METERS
|
BUILT-IN INDICATORS
LIGHTING TECHNOLOGY
| COLOURS | Over 30 user-selectable color options allow you to independently change the needle color, sweep color and digital TFT display color. |
| BRIGHTNESS | Both daytime and nighttime brightness can be easily controlled through the RTX setup menu, allowing you to choose your preferred lighting intensity level, toggled by the activation of the headlight switch. If on-the-fly rotary type control is desired, the DIM-1 is a common accessory to add this functionality. |
| THEMES | With 12 factory preset color themes, you can quickly create a beautiful looking system. Or, for the ultimate in customization, choose all of the color zones yourself. |
| TECHNOLOGY | Full LED backlighting provides a strikingly visual gauge package, with sharp contrast for ease of viewing both night and day. Full RBG backlighting allows you to create the specific color you want, with a unique daytime and nighttime theme if desired. Whether your goal is an OE look or something truly bold, the RTX Series lets you make that choice. |
INCLUDED SENSORS & HARDWARE
| COMPONENT | SPECIFICATIONS |
|---|---|
| WATER TEMP | 1/8" NPT, ground isolated sensor with a 10 ft harness. |
| OIL PRESSURE | 1/8" NPT solid state sensor with a 10 ft harness. |
| SPEED SENSOR | Replaces GM style speedometer cables with a 10 ft harness. Sensor requires approximately 5" clearance extending between the cable drive output and any obstruction. Part #130011 (sold separately) allows for relocation of the pulse generator when additional clearance is required. (Tremec and Ford style adaptors available on request.) |
| BUSHINGS | Each kit comes with 1/8" to 1/4", 3/8" and 1/2" NPT bushings along with bushings for 12mm and 16mm x 1.5 threads. |
| CONTROL BOX | 5.5" x 3.5" x 1" |
CALIBRATION
PUSH BUTTON
Dakota Digital instruments are programmed and operated by the push of a button. Simply mount the included pushbuttons supplied with your gauges in a convenient and easily accessible location. These buttons are used to calibrate your speedometer, set the cylinder count and the fuel level gauge. Once properly configured these same buttons are used to access the wealth of information located in the Digital Message centres
CALLIBRATION
All calibration settings are handled through the included pushbutton switch or the remote Bluetooth app. While many calibration settings exist, the speedometer and fuel level are completed in most cases (unless GPS-50-2 is used, negating the need to calibrate the speedometer) through a few taps of the pushbuttons and a short test drive of the vehicle.
MOBILE APP
RTX instrument systems can also be completely configured through the available mobile app, suitable to Android and Apple devices. Using your existing tablet or smart phone, download the free app, sync your device to the RTX system, and enjoy quick and convenient menu navigation and real time gauge readouts for diagnostic use or a secondary display.
| SKU | DKD-XTX-55C-X |
| Brand | Dakota Digital |
| Shipping Weight | 3.1751kg |
| Shipping Width | 0.152m |
| Shipping Height | 0.610m |
| Shipping Length | 0.356m |
| Shipping Cubic | 2167.737615000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Custom Mustangs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
