1953-54 Chevy Car VHX Instruments:VHX-53C-X-X
This all-new instrument system fits directly into a stock or reproduction gauge bezel of a 1953- 54 Chevy car. Due to the unique dash arrangement in this car, steel within the stock dash will need to be trimmed to allow for a larger instrument cluster.
Fully lit needles, backlit faces, and highly visible LCD message centers are a few of the things that you can see which set the VHX Series apart from yesterday's traditional approach to instrumentation. A few of the features which you don't normally see are the micro-controlled precision stepper motors, solid state sensors for unparalleled accuracy, and user-customizable display feedback, all supported by an unrivaled limited lifetime warranty which has become the standard for Dakota Digital instrumentation systems . Completely engineered and manufactured at our facility in Sioux Falls, South Dakota, the VHX Series has completely revolutionized the instrumentation industry!
*Bezel not included, shown for visual/presentation purposes.
System uses OEM or reproduction style bezel.
GAUGESSPEEDOMETER: ·
TACHOMETER: ·
OIL PRESSURE:·
WATER TEMP: ·
FUEL LEVEL: ·
VOLTMETER: ·
LIGHTING:· Back-lit technology is popular with performance instrumentation due to precise lighting allowing you see what is truly important when you really need it at a quick glance. Each number, tick mark, annunciator, needle, indicator and digital message center is lit by a series of LEDs behind the gauge face.
|
MESSAGE CENTERSSTANDARD DISPLAYS
PERFORMANCE METERS
GAUGES
LIGHTING
|
BUILT-IN INDICATORS
INCLUDED SENSORS & HARDWARE
| COMPONENT | SPECIFICATIONS |
|---|---|
| WATER TEMP | 1/8" NPT, ground isolated sensor with a 10 ft harness. |
| OIL PRESSURE | 1/8" NPT solid state sensor with a 10 ft harness. |
| SPEED SENSOR | Replaces GM style speedometer cables with a 10 ft harness. Sensor requires approximately 5" clearance extending between the cable drive output and any obstruction. Part #130011 (sold separately) allows for relocation of the pulse generator when additional clearance is required. (Tremec and Ford style adaptors available on request.) |
| BUSHINGS | Each kit comes with 1/8" to 1/4", 3/8" and 1/2" NPT bushings along with bushings for 12mm and 16mm x 1.5 threads. |
| CONTROL BOX | 5.5" x 3.5" x 1" |
CALIBRATION
Dakota Digital instruments are programmed by pushbutton. Use the included buttons to calibrate your speedometer, set cylinder count, and fuel level. Access all secondary data via the Digital Message Centers.
| SKU | DKD-VHX-53C-X-X |
| Barcode # | #N/A |
| Brand | Dakota Digital |
| Shipping Weight | 3.1818kg |
| Shipping Width | 0.356m |
| Shipping Height | 0.152m |
| Shipping Length | 0.610m |
| Shipping Cubic | 0.033008320m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Custom Mustangs users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
